Ramavtal för ledningsinventering och anslutningskontroll med rök- och färgmetod
TED · 605594-2026Contract noticeCloses in 33 days · 2026-10-05
Value
Estimated€0 · 0 SEK
Awarded—
Who already wins at this buyer
Firms with recorded awards from Roslagsvatten in this tender’s CPV categories — the incumbents you are bidding against.
| Firm | Wins | Awarded | Last win |
|---|---|---|---|
| Öst VA Projekt AB | 1 | €925,686 | 2026-06-17 |
| Saliba Samordningsbyrå AB | 1 | €550,610 | 2026-06-17 |
Full buyer profile: what Roslagsvatten buys and who wins it →
CPV codes
71631430 Architecture, engineering & inspection71630000 Architecture, engineering & inspection71632000 Architecture, engineering & inspectionDescription
Uppdraget omfattar inventering av dag- och spillvattennätet genom användning av rök och färgat vatten, samt inventering av cirka 5 000-6 000 anslutningar och fastigheters anslutningar och hårdgjorda ytor, fördelade inom berörda kommuner. Fokus ligger främst på att identifiera felkopplade stuprör, rännstensbrunnar, spygatter samt överläckage mellan ledningsnätens ledningar. Observera att den totala omfattningen av antalet fastigheter är uppskattad och kan komma att variera beroende på verksamhetens behov och budgetförutsättningar.