Tiestötietojärjestelmien operointipalveluiden hankinta
Value
Estimated—
Awarded—
Who already wins at this buyer
Firms with recorded awards from Väylävirasto in this tender’s CPV categories — the incumbents you are bidding against.
| Firm | Wins | Awarded | Last win |
|---|---|---|---|
| CGI Suomi Oy | 2 | €100,000 | 2026-06-25 |
| twoday Oy | 1 | €3,100,000 | 2026-06-17 |
| Welado Oy | 1 | €1,100,000 | 2026-06-02 |
| KPMG Oy Ab | 1 | €900,000 | 2026-06-25 |
Full buyer profile: what Väylävirasto buys and who wins it →
CPV codes
72322000 IT services: consulting, software, internet72590000 IT services: consulting, software, internetDescription
Väylävirasto valmistelee hankintaa, jonka kohteena on Väyläviraston Tiestötietojärjestelmien operointipalvelut, jota toimittajat tuottavat asiantuntijatiimien avulla. Hankittava asiantuntijapalvelu sisältää operaattoripalveluita kuudelle eri Väyläviraston tietojärjestelmälle. Hankinta jaetaan neljään seuraavaan osa-alueeseen. - Osa-alue 1 Tievelhon operointi; - Osa-alue 2 Taitorakennerekisterin operointi; - Osa-alue 3 Kunnossapidon operointi ja - Osa-alue 4 Sijaintiviiteoperointi. Hankinnan tavoitteena on varmistaa tietojärjestelmien tietojen sujuva käyttö tiedon hyödyntämisen ja päivittämisen näkökulmasta ja tukea tietojärjestelmien kehittämistä. Asiantuntijatiimit tulevat koostumaan tiestötietojen asiantuntijoista, taitorakenteiden asiantuntijoista, operaattoreista sekä teknisistä asiantuntijoista. Rooleissa on sekä seniori-, että juniori-tason osaajia. Sopimuksen pituudeksi on alustavasti määritetty kolme vuotta lisättynä enintään kahden vuoden optiolla. Hankinnasta kiinnostuneita yrityksiä pyydetään ilmoittautumaan markkinakartoitukseen jäljempänä esitettyjen ilmoittautumisohjeiden mukaisesti. Tarjouskilpailussa tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Tarjouksen voi jättää itsenäisesti tai yhdessä alihankkijoiden kanssa tai ryhmittymänä. Markkinakartoituksesta kiinnostuneita yrityksiä pyydetään ilmoittamaan mahdollisimman pian, kuitenkin viimeistään 30.9.2026 kello 23.00 täyttämällä sähköisen ilmoittautumislomakkeen: https://forms.cloud.microsoft/e/ErRyRq6yXZ Markkinakartoitus koostuu mahdollisuudesta kommentoida kilpailutuksen luonnosmateriaalia ennen tarjouspyynnön julkaisua. Huomioittehan, että kyseessä on markkinakartoitusilmoitus eikä tällä ilmoituksella pyydetä vielä tarjouksia. Markkinakartoitusilmoitukseen vastaamatta jättäminen ei estä mahdolliseen tarjouskilpailuun osallistumista. Tässä markkinakartoitusilmoituksessa esitetyt tiedot sekä tarjouspyynnön arvioitu julkaisuajankohta ovat alustavia ja suuntaa antavia ennakkotietoja, jotka eivät sido Väylävirastoa minkäänlaiseen ratkaisuun. Väyläviraston alustavana tavoitteena on julkaista hankintailmoitus tammikuussa 2027. Markkinakartoitusilmoitus ei velvoita Väylävirastoa toteuttamaan varsinaista hankintamenettelyä.