Rengøring af Boulevardtunnelen (DS 21001)
TED · 602427-2026Award noticeawardedNo deadline given
Value
Estimated€1,741,786 · 13,019,502 DKK
Awarded€1,741,786 · 13,019,502 DKK
WinnerDalgas A/S
Who already wins at this buyer
Firms with recorded awards from Banedanmark in this tender’s CPV categories — the incumbents you are bidding against.
| Firm | Wins | Awarded | Last win |
|---|---|---|---|
| NIRAS A/S | 1 | €662,951 | 2026-06-03 |
| Dalgas A/S | Stuboggren.dk ApS | FORSTAS A/S | 1 | — | 2026-07-06 |
CPV codes
90911200 Sewage, refuse, cleaning & environmental90912000 Sewage, refuse, cleaning & environmentalDescription
Kontrakten omhandler rengøring af Boulevardtunnelen, 1 gang årligt (i januar/februar). Der er tale om nat-og weekendarbejde under sporspærring, hvor tunnel og mellemgange skal rengøres. Det indbefatter hele afvandingssystemet i fjernbanen delen og S-banedelen, i Boulevardtunnelen, som skal spules og suges. Det indbefatter afvandingsrenden der ligger i spormidte, alle brønde og tværgående ledninger samt sumpe ved pumpebrønd skal suges og spules for sediment.